دیدنی‌های عاشقانه

0
609

از کازابلانکا تا دختر خداحافظی

انتخاب در ميان فیلم‌های عاشقانه در سطح سینمای جهان انتخاب دشواري است، اما بعضی از این فیلم‌ها سال‌هاست که در خاطرات مخاطبان جهانی ماندگار شده‌اند و هر گاه حرف از عشق به میان می‌آید، از این فیلم‌ها نامی برده می‌شود. این هشت فیلم که در این گزارش به معرفی آن پرداختیم از برترین و تاثیرگذارترین فیلم‌های عاشقانه سینمای جهان هستند. فیلم‌هایی که در بسیاری از مجلات، سایت‌های معتبر و نظر سنجی‌ها رتبه‌های نخست را کسب کرده اند.

 كازابلانكا

سال۱۹۴۲ و با كارگرداني مايكل كورتيز، راوي ماجراي عاشقانه‌اي در گيرودار جنگ دوم جهاني شد. كازابلانكا با هنرنمايي دو هنرپيشه نامدار تاريخ سينما همفري بوگارت و اينگريد برگمن درخشيد و در شمار ماندگارترين فيلم‌هاي كلاسيك سينما جاي گرفت. كازابلانكا از آن دسته عاشقانه‌هاي ناياب در تاريخ سينماست كه پس از گذشت ۶۶ سال از زمان ساختش هنوز طراوت و شادابي خود را از دست نداده است. راز ماندگاري آن را بايد در تبديل شدن شخصيت‌هايش به اسطوره جست وجو كرد، اسطوره‌هايي كه هر گاه آنها را مي‌نگري گويي هنوز زنده‌اند. هشت نامزدي اسكار و سه جايزه اصلي بهترين فيلم سال، بهترين كارگرداني و بهترين فيلمنامه بخشي از سهم كازابلانكاست.

بر باد رفته

اگرام اين فيلم را بزرگ‌ترين ملودرام تاريخ سينما بگذاريم، گزاف نگفته‌ايم: «بر باد رفته» محصول جاه طلبي تهيه كننده بزرگي به نام ديويد اُ. سلزنيك است. عظيم‌ترين نمايش تاريخ امريكا بر پرده سينما را مي‌توان در اين فيلم مشاهده كرد. فيلم به شدت به رمان مارگارت ميچل وفادار است و ويكتور فلمينگ، كارگردان فيلم در سال ۱۹۳۹ آن را بي‌هيچ كم و كاستي به نمايش گذاشته است. بر باد رفته يادگار روزهاي طلايي هاليوود است. ملودرام‌هاي بزرگ همواره پس زمينه‌هاي بزرگ دارند و چه پس زمينه‌اي بزرگ تر از وقايع خونبار جنگ‌هاي داخلي امريكا. نامزدي ۱۳ اسكار و ربودن هشت جايزه اصلي بخشي از عظمت بر باد رفته را به معرض نمايش مي‌گذارد. فيلم تا پايان ماه مه ۱۹۴۱، ۲۰ ميليون دلار فروش كرد و جزو موفق‌ترين‌هاي تاريخ سينما در گيشه شد.

 سابرينا

يكي از لطيف‌ترين ملودرام‌هاي تاريخ سينما، اثر فوق العاده‌اي از بيلي وايلدر كه در سال ۱۹۵۴ جلوي دوربين رفت. طلسم فيلم امروز هم به همان قوت سابق است. فيلم با زيبايي تمام طراحي شده و اُدري هيپبورن بازي مسحوركننده‌اي دارد. فيلم سرشار از برازندگي و جذابيت است، يك درام عاشقانه كه آرام آرام زير پوست‌تان تزريق مي‌شود و شما را قلقلك مي‌دهد. حضور همفري بوگارت بداخلاق در كنار ويليام هولدن سرزنده و شوخ هم به فيلم جلوه‌اي ويژه بخشيده است. نامزدي شش جايزه اسكار و كسب اسكار از جمله موفقيت‌هاي اين فيلم است. «سابرينا» را بايد جزو آثار ماندگار وايلدر به حساب بياوريم.

McDaniel-de-Havilland-and-Leigh-in-Gone-With-The-Wind 

بلندي‌هاي بادگير

اقتباسي از رمان اميلي برونته، نويسنده شهير انگليسي كه در سال ۱۹۳۹ مقابل دوربين ويليام وايلر – كه بعدها با «بن هور» به اوج شهرت و افتخار رسيد – رفت. بسياري عقيده دارند همزماني پخش اين فيلم با «بر باد رفته» آن را به ناكام بزرگ اسكار تبديل كرد. اين عشق تراژيك دوره ويكتوريايي با فيلمبرداري سياه و سفيد و اسكاري گرگ تولند روي پرده كاري ديدني است. لارنس اوليويه ادعا كرد در اين فيلم از ويليام وايلر ياد گرفت چگونه بازي كند. فيلم لحظات به يادماندني زيادي دارد. «بلندي‌هاي بادگير» در ۱۹۵۴، ۱۹۷۰ و ۱۹۹۸ هم بازسازي شده است اما هيچ كدام گيرايي نسخه كلاسيك وايلر را ندارند.

 تعطيلات در رُم

اثري ديگر از ويليام وايلر ساخته شده به سال ۱۹۵۳٫ فيلم پر از لحظات ناب رمانتيك است و بازي فوق‌العاده گريگوري پك و رادي آلبرت به آن جلوه‌اي ويژه بخشيده است. شايد بتوان گفت اين فيلم بهترين ملودرام فانتزي تاريخ سينماست و ويليام وايلر چيره دستانه اين فانتزي كلاسيك را به تصوير مي‌كشد. يكي از شاخصه‌هاي اصلي ملودرام وايلر بي مرز بودن آن است كه هر سن و مليتي را با خود همراه مي‌كند و به شب‌هاي رم پيوند مي زند. ۱۰ نامزدي اسكار و سه جايزه بهترين بازيگر زن، بهتــريــن فيلمنامه و بهترين طراحي لباس، عيار اين ملودرام را كاملامشخص مي‌كند.

رومئو و ژوليت

بسياري اين فيلم را بهترين اقتباس از تراژدي عاشقانه ويليام شكسپير مي‌دانند. فرانكو زفيرلي در اين فيلم كه در سال ۱۹۶۸ جلوي دوربين رفت به خوبي لايه‌هاي زيرين شاهكار شكسپير را كاويده و آن را به تصوير مي‌كشد. اوج نبوغ زفيرلي در هدايت بازيگرانش است: اليويا هوسي ۱۷ ساله و لئونارد ويتينگ ۱۵ ساله تحت رهبري او بهترين بازي‌هاي خود را در نقش اسطوره‌هاي عشق و معصوميت به نمايش مي گذارند. داستان كلاسيك شكسپير با فيلمبرداري درخشان دي سانتيس و موسيقي درخشان و سوزناك نينو روتا در اين فيلم جلوه‌اي ديگر يافته است. فيلم نامزد چهار جايزه اسكار و برنده دو جايزه براي فيلمبرداري و بهترين طراحي لباس شد.

داستان عشق

به خاطر اقتباس‌هاي متعددي كه بعدها از اين فيلم شد امروز داستان آن نخ نما به نظر مي‌رسد اما در زمان خود غوغايي به پا كرد. اين اثر جزو آن دسته آثاري است كه از كتابش بهتر شد. موسيقي فوق العاده فرانسيس لاي بعدها از خود فيلم هم مشهورتر شد، كه تنها اسكار فيلم به او تعلق گرفت. «داستان عشق» كه سال ۱۹۷۰ توسط آرتور هيلر كارگرداني شد، از آن دسته ملودرام‌هاي تراژيك است كه تمام سعي‌اش جاري ساختن اشك بيننده است و البته كه در اين كار موفق است. كارگرداني هوشمندانه و دقيق آرتور هيلر ، داستان اريك سيگل را روح تازه‌اي بخشيد و توجه او به جزييات و هدايت خوب بازيگران، اثر قابل قبولي را مقابل ديدگان مخاطب قرار داد. «داستان عشق» با هنرنمايي رايان اونيل و الي مك گراو نامزد هفت جايزه اسكار شد.

 دختر خداحافظي

«دختر خداحافظي» يك كمدي رمانتيك گرم و كم نظير با فيلمنامه فوق العاده نيل سايمون است كه به نوعي اوج گفت وگونويسي و كشمكش شخصيت‌ها در آن اتفاق مي‌افتد. فيلم يك ملودرام موقعيت است و داستان انسان‌هايي كه شرايط اجباري موجب بازگشت آنها به زندگي مي‌شود. بازي مارشا ميسون و ريچارد دريفوس بي‌نظير است. فيلمنامه و بازي‌ها آنقدر قوي است كه كارگرداني كم نقص هربرت راس كمتر به چشم مي‌آيد. اين فيلم در سال ۱۹۷۷ نامزد پنج جايزه اسكار شد كه دريفوس جايزه بهترين بازيگر مرد را از آن خود كرد.